Close

יעלה לאישור הממשלה: ירושלים תחולק לשבעה רובעים, עם הגבלת מעבר

האם הסגר יהיה ארוך יותר מהמתוכנן? הממשלה צפויה לדון בהגבלות החדשות בשעות הבוקר • ייתכן שהסגר והעוצר יהיו ארוכים יותר משנאמר בנאומו של ראש הממשלה נתניהו אמש • במקביל אישרה ועדת הכספים את תיקון החוק שיאפשר את הגדלת התקציב לשנת 2020

בדרך לסגר ארוך? הבוקר (שלישי) הממשלה דנה באישור בהנחיות החדשות לקראת ליל הסדר – שמטרתן למנוע את החמרת התפשטות נגיף הקורונה במהלך החג. ככל הנראה שההנחיות שיאושרו יהיו מחמירות יותר ממה שעלה אמש מנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כאשר הן הסגר והן העוצר שיוטל בליל הסדר יימשכו זמן רב יותר. מסתמן כי ירושלים תחולק לשבעה רובעים עם הגבלות מעברים ביניהם.
נתניהו: “החל מיום רביעי – אסור לצאת מהבית” // צילום: לע”מ
משרד הבריאות הבהיר כי הסופרים, המכולות ומשלוחי המזון יעבדו עד מחר בשעה 18:00, בהתאם לתקנות שיאושרו על ידי הממשלה.
בישיבה צפויים השרים לאשר את כניסתו של הסגר הכללי. שלאחר שיוטל לא יתאפשר לעבור בין ישוב ליישוב, החל מהיום בשעה 16:00 ועד לשבת בשעה 20:00, ובליל הסדר – אז יוטל עוצר מלא, שייכנס לתוקף בשעה 14:00 ביום רביעי, ויסתיים בשעה 07:00 בבוקר יום חמישי.
במקביל לכך, ועדת הכספים אישרה הלילה את תיקון חוק התקציב לשנת 2020, כך שיהיה אפשר להגדילו לצורך התמודדות עם ההשפעה הכלכלית של התפשטות הנגיף והסגר. במסגרת התיקונים נקבע כי שינויים בסעיפי התוכנית הכלכלית בשיעור של 15% אחוזים ומעלה, יחייבו את אישור ועדת הכספים. בנוסף יועבר דיווח חודשי לוועדה על אופן יישום התוכנית. לאחר האישור בוועדת הכספים, אישרה הכנסת את חקיקת היסוד של תוכנית הסיוע הכלכלית.
עוד בנושא:
יו”ר ועדת הכספים הזמנית, ח”כ עודד פורר התייחס לאישור בוועדה ואמר: “מצד אחד זהו צעד מאוד חשוב ביכולת הפיקוח שלנו על התוכנית, ומצד שני אנחנו לא עוצרים את החקיקה ואת הסיוע הממשלתי”. בכחול לבן בירכו גם הם על אישור החוק  ואמרו: “כלל חברי סיעת כחול לבן (למעט ח״כ רם שפע שנולד לו בן הבוקר) לרבות חברי הכנסת פרץ ושמולי, התגייסו כדי להבטיח רוב להעברת החקיקה עוד הלילה”.
כחלק מהניסיון לבלום את התפשטות הנגיף במהלך חג הפסח, הוחלט כי החל מהשעה 16:00 היום, ועד לשעה 20:00 ביום שבת ב-11 באפריל, “לא יוכל אדם לצאת להצטייד במזון, תרופות, מוצרים חיוניים, וקבלת שירותין חיוניים, אלא ביישוב מגוריו למעט אם ביישוב מגוריו לא קיימים שירותים אלו, ואז יוכל לקבלם ביישוב הסמוך ליישוב מגוריו”. בהמשך התקנות נכתב כי “התחבורה הציבורת, למעט מוניות, תיפסק לחלוטין עד ליום שלישי בשעה 07:00.
עוד נקבע כי מיום רביעי בשעה 14:00 ועד ליום חמישי בשעה 07:00, תאסר הצטיידות במזון ביישובים שמרבית תושביהם יהודים.השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הסביר כי באופן הזה יהיה ברור שכל מי שנוסע בכבישים הוא בחזקת מי שמפר את העוצר, וכך ניתן יהיה לאכוף את איסור המפגשים בליל הסדר בצורה הדוקה יותר.
מטיוטיה שיצאה מישיבת הממשלה עולה כי הבירה ירושלים, תחולק ככל הנראה לשבעה רובעים; צפון, דרום, מזרח מערב, מרכז, אלונים אורנים, כאשר המעבר ביניהם יוגבל וייתאפשר רק למטרות של צרכים חיוניים.

“הישארו בבתים, מדובר בבריאות שלכם”

כזכור, אתמול התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לצעדים המתוכננים, והפציר באזרחי ישראל להישמע להנחיות ולא להפר את הסגר והעוצר במהלך חג הפסח. “אזרחי ישראל אנחנו בשבוע גורלי לעולם ולמדינת ישראל. הוא גורלי כי בקרב הבלימה מול הקורונה הימים הללו יקבעו את הכיוון – התקדמות או נסיגה, ועבור אנשים רבים חיים או מוות. המגפה הזו גובה קורבנות בכל העולם, מכל העמים, מזעזעת כלכלות במדינות רבות. אצלנו המצב טוב יותר- בזכות הצעדים השיטתיים שאנו נוקטים. בפירוש יש שיפור אבל מי שחושב שאפשר לסיים את המשבר בזבנג וגמרנו – טעות מרה.
“כשמדובר בבריאות ובחיים שלכם, אזרחי ישראל, אסור שיהיו קיצורי דרך. ראינו מה קרה לפני חודש באירועי פורים. ההידבקות התפשטה במעגלים רחבים, פסח לא יהיה פורים. כל משפחה תסב לליל הסדר לבד. תחגגו רק עם המשפחה שנמצאת אתכם בבית”.
בידוק משטרתי // צילום: אורן בן חקון

בידוק משטרתי // צילום: אורן בן חקון
“אני יודע שיש כאן הכבדה גדולה, אבל פשוט אין ברירה. נאכוף הסגר בנחישות, ואני מבקש מכם לאכוף את ההנחיות, למענכם, למען יקיריכם, למען השוטרים והשוטרות החיילים והחיילות היקרים שלנו – שיחד עם צוותי הרפואה שעושים מלאכת קודש”, אמר נתניהו.
ראש הממשלה התייחס עוד לאפשרות של הקלה בהנחיות לאחר חג הפסח ואמר: “בד בבד עם ההקשחה בהנחיות – אני שמח לומר לכם שיש סימנים חיוביים באופק. אבל מבקש – אל תיכנסו לשאננות. אסור לנו.  אנו מתקדמים בהכנות לתרחישי היציאה מהמשבר. אבל יש אפשרות ריאלית שאם המגמות החיוביות בישראל ימשכו – נצא בהדרגה מהסגר איר חג הפסח והמימונה. בראש ובראשונה זה תלוי בכם.
“היציאה תיעשה על פי רמות הסיכון באוכלוסייה. מי שבסיכון הגדול ביותר יצאו אחרונים, הם יישארו בבידוד. תחילת היציאה תפריח רוח חיים במשק, תקווה לעצמאים ולשכירים כאחד. לעסקים הגדולים והקטנים שנאנקים.  ברגע שנתחיל להגביר את הפעילות במשק הכל הולך להשתנות”, סיים את דבריו.
קרדיט לאתר ישראל היום
https://www.israelhayom.co.il/article/749513?minutetv=true
scroll to top