Close

סערה בעקבות תמיכת ראשי מועצות ביו”ש בתוכנית טראמפ: “לא נקבל סוכריות רעילות”

תוכנית המאה של טראמפ, הובילה לעימות פנימי חריף בהנהגת המתיישבים, • לאחר ששמונה ראשי מועצות הביעו בה תמיכה, בניגוד לעמדת מועצת יש"ע, מזהיר ראש מועצת גוש עציון: ,"צריך אמירה חד־משמעית השוללת את הפיכתם, של היישובים היהודיים ביו"ש לגטאות",

אפרת פורשר
פורסם ב: 22.05.2020 08:56 עודכן ב: 22.05.2020 10:4324

דבריו של טופורובסקי מתייחסים להחלטה של בית המשפט המחוזי שלא לאפשר לנתניהו להיעדר ממשפטו. נתניהו יכול עדיין לערער לעליון אך לא בטוח שיעשה זאת.

בתגובה לכך סערו הרוחות בקרב יישובים אחרים ביש”ע. “אין ספק שהתוכנית האמריקנית מהווה התקדמות עצומה בעצם העובדה שהיא מכירה בזכויות של מדינת ישראל על חבלי יהודה ושומרון”, אמר ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, “אבל אסור לנו לשכוח שלא מכוח הצהרות כאלה ואחרות שבנו לארצנו והקמנו את המדינה, ולא מכוחן אנו דורשים את החלת הריבונות, אלא מהזכות היסודית והבסיסית של עם ישראל על ארץ ישראל. יחד עם השמחה והתודה על ההצהרה האמריקנית, חשוב להציב את האמירה הישראלית החד־משמעית השוללת את הפיכתם של היישובים היהודיים ביו”ש לגטאות מודרניים ואת הקמתה של מדינה ערבית עוינת בין הירדן לים”.

גם ראש מועצת מטה בנימין, ישראל גנץ, אמר: “אני דוחה בתוקף דיבורים על הכרה במדינה פלשתינית. לא נקבל סוכריות רעל שיהיו סכנה למדינת ישראל”. מזכירי יישובים, שיישארו על פי תוכנית המאה כמובלעות מבודדות, כתבו מכתב גלוי לראשי המועצות “המורדים”. בין השאר, נאמר בו: “כשאתם אומרים כן לתוכנית, אינכם מקבלים מה שניתן ומחזקים את ההתיישבות, אלא מוותרים על מה שיש לנו כבר היום”.

ראש מועצת בית אל שי אלון התייחס לחילוקי הדעות בקרב ראשי היישובים ביו”ש לגבי תכנית טראמפ ואמר כי “אני לא מחפש בתכנית טראמפ מה טוב לבית אל, יש פה אחריות לכלל יהודה ושומרון ואם יהיו יישובים שיהפכו להיות מוצב חודר לא נסכים בשום פנים ואופן שזה יקרה. לא יכול להיות שיהיו מובלעות. לא הגיוני ש-53 שנים אחרי ששחררנו את יהודה ושומרון אנחנו עדיין לא משוחררים מהצורך לרצות אחרים במקום לדאוג לעצמנו. מול תכנית טראמפ הנוכחית אני מעדיף את הסטטוס קוו”.
“רגע היסטורי”
ארבעה חודשים לאחר פרסום תוכנית המאה של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, יותר ויותר ראשי מועצות ביהודה ושומרון מביעים תמיכה בה, זאת כשברקע מצויה התנגדותם החריפה לתוכנית של יו”ר מועצת יש”ע, חלק מראשי המועצות וגורמים נוספים מקרב המתנחלים.

לאחרונה פתחה מועצת יש”ע בקמפיין נגד התוכנית, במטרה להפעיל לחץ על רה”מ בנימין נתניהו להחיל באופן מיידי את הריבונות על בקעת הירדן ולא לנהל מו”מ עם הפלשתינים. למשרד רה”מ הועברו הקווים האדומים וההשגות של מועצת יש”ע על התוכנית, וכעת הם שוקלים את צעדיהם הבאים במטרה למנוע את קידומה ביולי. עם זאת, כבר מההתחלה היה ברור כי הקו שנקטה מועצת יש”ע אינו משקף את כל הדעות בהתנחלויות, אשר רבים מתושביהן תומכים בתוכנית.
במיוחד עכשיו חשוב לחסוך. AIG – ביטוח המשכנתה הזול בישראל
מייד לאחר נאומו של טראמפ בינואר האחרון, התגלעו חילוקי הדעות. התנגדותו הנחרצת של יו”ר מועצת יש”ע, דוד אלחייני, למתווה התוכנית, הובילה לפרישתו מהמועצה של ראש עיריית אריאל, אלי שבירו. גם ראש מועצת אפרת, עודד רביבי, לא אהב את הקו של מועצת יש”ע, ובחודשים האחרונים הוא מדיר את רגליו מישיבות המועצה. והוא אינו היחיד. המחלוקת יצרה פילוג בתוך מועצת יש”ע, אולי המשמעותי ביותר מאז ומעולם בגוף זה, ויש כבר מי שמתריע כי הדבר עלול להביא לפירוקה.
על המאמר שיופץ בסוף השבוע חתמו שמונה ראשי מועצות, מתוך 23 החברות במועצת יש”ע. חלק עדיין מתלבטים ואחרים שומרים על שתיקה בנושא, ולא מדובר במיעוט זניח. “אנחנו עומדים בפני רגע היסטורי, כזה שיכיר בריבונות הישראלית בהתיישבות היהודית ביהודה ושומרון… עכשיו תורנו, מנהיגי המתיישבים ביהודה ושומרון, לומר תודה על היש, לברך ולאמץ את תוכנית המאה”, כתבו ראשי המועצות.

מימין: ניר ברטל, אסף מינצר, עודד רביבי, יוסי אברהמי וחיים מנדל שקד // צילום: אורן בן חקו

כשהם בעצם מוותרים על חזון ארץ ישראל השלמה, הם מציינים: “תוכנית המאה היא רגע מבחן למנהיגות שבהתיישבות ביהודה ושומרון. ההנהגה היא זו שצריכה לומר כן או לא לביסוס הקיים… ההנהגה היא זו שחייבת להתייצב ולומר כי לא נוכל להגשים את החלום כולו כאן ועכשיו, אבל בהחלט לצעוד לעברו. שאנחנו מתנגדים למדינה פלשתינית, שאנחנו רוצים יותר, אבל שאנחנו אומרים כן לתוכנית המאה ורוצים להבטיח ריבונות והחלת החוק הישראלי היכן שאפשר – ומייד. יש רגעים מכוננים, כאלה שבצומת קבלת ההחלטות ההשלכות הן בעלות משמעות היסטורית ומשליכות באופן בלתי הפיך כמעט על העתיד. אנחנו, ראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון, נמצאים ברגע כזה”.
“מנציחים את הקיים”
בשיחה עם “ישראל היום” רביבי, מיוזמי המכתב, אמר: “מי שלא יידע לאמץ עכשיו את תעודת הביטוח לקיים, מסכן את עתיד ההתיישבות. כמי שרואה את עצמו חלק מכלל ישראל, אני לא יכול לנתק את עצמי מהראייה הכוללת והרחבה שמחייבת התבוננות על הכל. ההיסטוריה הוכיחה שמי שרצה כל הזמן לקבל הכל, נשאר בסוף בלי כלום, ומי שהיה מוכן לפשרות – יצא עם יותר ממה שתכנן בהתחלה”.

“תוכנית המאה נותנת אפשרות להחיל על היהודים שגרים ביו”ש את החוק הישראלי להפוך אותם לתושבים שווי זכויות וחובות כמו כל אחד שגר בתחומי הקו הירוק”, מוסיף שבירו, “לצערי יש במועצת יש”ע אנשים שדבקים בדעות מיושנות, שלא יביאו אותנו לשום מקום. אם היא תמשיך בכיוון הזה אני מעריך שחלק גדול מהחברים יפרשו”. גם ניר ברטל, ראש מועצת אורנית, חושש ממהלך כזה. לדבריו, “יש פה פילוג אידיאולוגי תפיסתי. יש אנשים שמעדיפים להנציח את הקיים, רק לא להגיד את המילים ‘מדינה פלשתינית’, ובמקום זאת מעדיפים לוותר על חלון ההזדמנות ההיסטורי הזה.
“רוב התושבים ביו”ש לא הגיעו ממניעים אידיאולוגיים. אלה אנשים שרוצים לבנות את ביתם ולקיים את שגרת חייהם. מגיע להם ולנו לא להיות אזרחים סוג ב’. זו המשמעות העיקרית של החלת הריבונות. זו הזדמנות שאולי לא תחזור יותר”.

scroll to top