Close

פתיחת קניונים וחתונות עם יותר משתתפים: הממשלה תדון היום בהקלות נוספות

בצל הירידה בתחלואה, הממשלה צפויה לאשר חזרה לפעילות של ענפים נוספים • יבחן ביטול מגבלת ה-100 מטר • ויכוח בין משרד הבריאות למשרדי האוצר והכלכלה: האם לרשום את שמות המבקרים בקניונים ובשווקים? • צימרים, בתי מלון, פארקים ואירועים יחזרו בהדרגה • כל הפרטים

פורסם ב: עודכן ב:
הממשלה צפויה לקיים הערב (ראשון) ישיבה מכריעה, בה ידונו צעדים משמעותיים לקראת החזרת המשק לפעילות כמעט מלאה. לאחר שכבר התקיימו ישיבות הכנה מקדימות, ולאור נתוני התחלואה הנמוכים יחסית, הממשלה צפויה לאשר החזרה לפעילות של ענפים שעדיין מושבתים.
ראש הממשלה בעדכון לגבי שורה של הקלות משמעותיות בסגר // צילום: לע”מ
בראש ובראשונה תיבחן הורדת המגבלה האוסרת יציאה מהבית מעל למרחק של 100 מטרים. בנוסף, תישקל חזרת הפעילות הפארקים. השרים ידונו גם בהחזרת הפעילות לקניונים ובשווקים, לענף תיירות השטח וכן לצימרים ולמלונות הצמודים לקרקע. כל הפעילות בענפים אלו יתחדשו בהתאם להגבלות משרד הבריאות.
לקראת הדיון על פתיחת השווקים והקניונים, ויכוח חדש מפתח בין משרד הבריאות למשרדי האוצר והכלכלה. בין הצדדים מוסכם כי יש לאפשר פעילות תוך הגבלת מספר הקונים בכל מטר רבוע, שמירה על מרחקים ביניהם והקפדה על כללים נוספים. ואולם, במשרד הבריאות דורשים כעת לרשום את פרטיהם של האזרחים שבאים לרכוש בשוק בקניון.
ההצעה לדרוש מהקונים פרטי הזדהות באה לאחר שהייעוץ המשפטי התנגד לכך שיחייבו את הקונים להתקין על מכשירים הטלפונים החכמים את יישומון מגן, וזאת מטעמים של שמירה על פרטיות האזרחים. בנוסף, בין הקונים יש מי שאין ברשותם טלפון חכם ולכן החיוב להתקין את יישומון מגן לא רלוונטי לגביהם.

ויכוח חדש סביב הקניונים // צילום: קוקו

ויכוח חדש סביב הקניונים // צילום: קוקו
במשרד הבריאות דורשים שכל קונה בקניון או בשוק, יחויב למסור בכניסה את פרטיו האישיים. בדרך זו, ניתן יהיה לדעת אם נשא קורונה או אדם שחייב בבידוד, נכנס למתחם. ואולם במשרדי האוצר והכלכלה מתנגדים לדרישה ואומרים כי הדרישות האחרות של משרד הבריאות, בכלל זה בדיקת חום למי שנכנסים למתחמי הקניות, מספיקות. הנושא יובא מחר להכרעת הממשלה. ההערכה היא שבהמשך השבוע השווקים והקניונים יחזרו לפעילות.
במקביל, ייבחנו הקלות נוספות לכלל האזרחים במרחב הציבורי. בין היתר יוגדל מספר האנשים הרשאים להשתתף באירועים משפחתיים כגון חתונות, בר מצוות ולהבדיל הלוויות. כמו כן יידונו דרכים לקיום לימוד קבוצתי במרחב פתוח בתנאי ריחוק. עם זאת, כל ההקלות לא צפויות להיכנס לתוקף באופן מידי אלא רק בימים ובשבועות הקרובים, בהתאם למדדי התפשטות הקורונה.
אמש קיימה הממשלה ישיבה טלפונית בה אושרו צעדים נוספים במסגרת המאבק בקורונה. הממשלה אישרה להגדיל בעוד 250 תקנים את האזיקים האלקטרוניים לעצורים שיוכלו לשהות במעצר בביתם כחלופה למעצר בבית הסוהר. בכך יעלה מספר העצורים היכולים לשהות בביתם כחלופת מעצר לעד 1,000 עצורים.

תישקל החזרת פעילות הפארקים // צילום: גדעון מרקוביץ'

תישקל החזרת פעילות הפארקים // צילום: גדעון מרקוביץ’
השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר כי “אני נוקט בכל צעד כדי להוריד את הצפיפות בבתי הכלא ולצמצם הכניסה אליהם והשימוש בפיקוח האלקטרוני הוא צעד חשוב לשמירת ההישג שלנו עד כה במניעת כניסת הנגיף למתקני הכליאה והמעצר”.
עוד התבקשה הממשלה אמש לאשר את הצעות משרד האוצר לאפשר את מעבר המגזר הציבורי לעבודה תחת תקנות “תו סגול” כבר מחר. המטרה היא להגדיל את היקף השירות הניתן לציבור ולהגדיל את היקפי הפעילות של עובדי המדינה והמגזר הציבורי, תוך שמירה על בריאות העובדים. יצוין כי בימים אלו מכשירים משרדי הממשלה את מרחבי העבודה כך שיעמדו בתקנות התו הסגול של משרד הבריאות.

הצימרים והמלונות יחזרו לפעילות? // צילום: לירון אלמוג

הצימרים והמלונות יחזרו לפעילות? // צילום: לירון אלמוג
על פי תקנות התו הסגול, על כל משרד למנות ממונה קורונה ולהקפיד על הכללים הבאים: שמירה על כללי היגיינה; איסור התקהלות בפינת הקפה ומטבחונים; אכילה בחדרו של העובד ככל שאפשר; שמירה על מרחק 2 מטר מאחד לשני; בדיקת חום בכניסה; שיבוץ באותה קבוצת הסעה ואותה משמרת, ככל האפשר; בחדר שגודלו עד  20 מטרים רבועים – שני עובדים, או מספר גדול יותר של עובדים אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה שתמנע העברת רסס; בחדר שגודלו מעל 20 מ”ר- עד 5 עובדים או מספר גדול יתר של עובדים אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה; קיום פגישות ודיונים יתאפשר עד 8 אנשים בחדר.
גם יתר גופי המגזר הציבורי יתבקשו לנקוט באמצעים סבירים על מנת לפעול בהתאם להוראות התו הסגול. כמו כן, על פי התקנות החדשות, לא תהיה מניעה לעובדים מגיל 67 ומעלה להגיע למקום העבודה, אם הם בריאים וגם אם לא עבדו בשבועיים האחרונים. ראש הממשלה נתניהו שב וציין הערב כי “ישראל ממשיכה להיות בצמרת המדינות המובילות בעולם בשיעור הבדיקות לנפש”.
scroll to top